DRUŠTVO LJILJAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

....stari obicaji....

4 posters

Go down

....stari obicaji.... Empty ....stari obicaji....

Objavlja  Ludacha Čet Sep 11, 2008 10:40 am

da vas cujem... Very Happy

recimo kad je svadba, kakvi su obicaji....
kad dovedes curu/momka kuci pa jih upoznas sa roditeljima...
kad dodju prosit mladu, njegovi roditelji...
kad ti neko prvi put dolazi u kucu al pa kad ti nekom prvi put ides...
kad mlada nosi djete kod svekra i svekrva al pa na splosno, kad udje novorodjence u kucu prvi put...

al pa mal izkusnje svoje piste, kako vam je blo v doloceni situaciji... ima toliko ljepih obicaja al se jih ne drzimo ili jednostavno i neznamo da postoje...
Ludacha
Ludacha
Moderator
Moderator

Število prispevkov : 786
Age : 38
Registration date : 05/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  sonchy Sob Sep 13, 2008 1:56 am

kad prvi put nekome ideš na naselje da nešto poneseš nemora baš više bit kafa šečer( u kocki naravno) onda peškiri il krpa pa sapun za muškarca kakve čarape ako ima djece onda nešto sladko, sad možeš nešto što stvarno treba

kad prvi put ideš djete da vidiš nešto nosiš na babine

kad ti djete prvi put uniđe u kuču pripremiš jaje,jabuku i šečer


a sve oko vjenčanja ovisi iz kojeg djela bosne potičeš i kakve su tamo navike

p.s: ako se još šta sjetim ti javim ludacha da znaš u buduče ....stari obicaji.... 865
sonchy
sonchy
Ne mogu bez foruma
Ne mogu bez foruma

Število prispevkov : 567
Age : 36
Location : Tu Negdje Blizu Odma Iza Čoška
Registration date : 01/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  ::M-e-d-y:: Tor Sep 16, 2008 1:22 pm

pa i ja tako mislim kao i sonja kad ideš nekome prvi put u kuću ili stan nije bitno valja nešta ponjet zdj če je res na naselje je dobr da prnesš kej dobr ga sam tko k pa mi pridemo k enmu od ns pa še nikol nisi biu pa ne rabš neki ekstra kupovt pač ena čokolada je že dost npr.

kad ideš prvi put djete pogledat mu kupiš poklončič, zdj je to sam odvisn od posameznika neko samo djetetu neko i roditeljima i djetetu a neko samo roditeljima, kokr kdo. sve to je odvisno kako su te roditelji naučili...

kad djete prvi put uđe u kuću ga moraš dignti u zrak kao da naraste i proučiš, kao zbog uroka i da naraste šta ja znam, a kad izlazi mu moraš stavti jaje i kocku šečera da bude djete punije i slađe. (ja zaboravla dati adelu ....stari obicaji.... 865 )a za jabuku neznam da moraš dati...

a za vjenčanje je pa tko kokr je že sonja rekla čist odvisn iz kje prhajata nevesta in ženin ....stari obicaji.... 819194
::M-e-d-y::
::M-e-d-y::
Ljiljan
Ljiljan

Število prispevkov : 947
Age : 36
Location : city park :P
Registration date : 05/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  Ludacha Tor Sep 16, 2008 1:41 pm

no sej.. vi napiste za svoj dio bosne.... pac da se malo upoznaju obicaji...
Ludacha
Ludacha
Moderator
Moderator

Število prispevkov : 786
Age : 38
Registration date : 05/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  ELA Sre Sep 17, 2008 5:52 pm

Ludacha da se ne planiraš udavati kad te toliko zanima Laughing Hecam se, ne sej je prav da se vejo običaji

E ovako ja ču napisati za svadbu pošto sem to dala čez Cool . Vglavnem njeni se skupljaju ispred njene kuče, svi su žalostni, tako bi praviloma trebali biti al večinoma nisu Laughing , kad njegovi dođu, ispred kuče se počnu davati mašnice, prvo njegovima i nazadnje njenima, onda svira se harmonika, pjeva se jede i pije, onda brat il neki rođak izvede mladu, kum mora dati nešto para za nju, kad je dobije zavrti je tri puta i uči suru El Fatih, al toga ja nisam imala- baš mi je bilo žao! E onda može mlada da povede kolo, odu se vjenčati i praviloma tako je nekad kao bilo njeni ostanu kodkuče i neidu na slavje pošto kao žalujejo za njom al kod mene su svi išli i to više i nije toliko aktualno, to se nekad radilo na selu!

I kad se vjenčaju onda mlada uđe u njegovu kuču, svekrva je nakiti, prepoli se pogača nad njezinom glavom i prospe bokal vode izza sebe, onda može joj sjesti muško dijete u krilo- kao da rodi muško dijete, ni to nisam imala!

E poslije i žurke i svega mlada je dužna da svakome od njegovih brače i sestara kupi poklon, npr. brat ima ženu i djecu i kupi jim onda sestri i tako dalje, vglavnem užom krugu a ne svakome sad i nema se toliko Laughing i eto vglavnem dužna je da svakome što dođe prvi put baš ponese nešto! A vama mladima što još niste uzeti nije potrebno ima vremena nosit če te- nisam ni ja nikome nosila dok se nisam udala osim za naselje i novorođenče naravno! Eto toliko sa moje strane ....stari obicaji.... 424302
ELA
ELA
Ljiljan
Ljiljan

Število prispevkov : 784
Age : 40
Location : Škof - ljica
Registration date : 02/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  Ludacha Sre Sep 17, 2008 8:00 pm

ah kje, kasna svadba...kad budemo planirali boste ze zvedl,....
ma ne, tko k sm poslusala folk kako majo se to ful razlikuje...

i kod nas je tako, pac docekaju se svatovi, pol se dajo masne. vem da kumovi i njegovi starci (te uza familija) morjo fulllll velik dnarja dt za te masne.
pa jede i pije se.
pol vem da, recimo kad krene red auta da mora ici u prvo avto brat ako ga mladozenja ima (ce nima pol ksn bratranc) v glavnm, neko sa njegove strane, pol u drugom je svekar koji mora placati brklje ( hmm to je pac uno, kad mlada izlazi iz sela i djeca nastave en dugacki stap da auta ne mogu proci dok jim se ne dadne para), u tretjem avtu gre ponavadi mlada i mladozenja, njena kuma i pac un k pele avto.
tek onda se redaju svatovi i pratnja (po obicaju nej pratnje nebi blo vec k svatova. pomoje da tud iz tega razloga k si ti rekla, da kao njeni zalujejo za njom)
e kad se obavi kod maticara, mora ona njemu al pa on njej stopt na cevl. un k se prvi sjeti bo kao glava druzine....
no, k ona ide kod njega, jo doceka svekrva, okrene je 3x. obema da slatke vode (da jim zivot bude sladak), bacaju rizu na njih (za plodnost) nism pa sigurna a jima dajo kruh da jedu, nevem.
no pol k udje u kucu je red da mlada sjedne i da joj sjedne musko djete u krilo (kao nej bi ona pol rodila musko djete) sam ni nujn, i pol mlada mora temu djetetu dati kovertu sa parama.
vem tud to, da joj neko mora izuti cipele i donijeti joj nove papuce da obuje. mlada mora biti na to spremna, tako da u cipelu isto stavi para, k jih dobi un k ji prnese copate.
s tem da mislm da ta obicaj izumira, usaj na teh zadnih porokah jz tega nism vidla.
pol je tud scena da mora mladozenja da prenese mladu preko praga (to pa sploh ne vem zakaj, me pa prov zanima...)
i tek u ponoc se seveda skida vjencanica, vem pa da ji pr tem mora pomagati mladozenja i mora joj pomoci da obuce tisto kar je kupla za preoblect.
e pol je itak slavje i vem da se zjutri mlada mora prva probuditi da skuha svekrvi i svekru prvu kafu, s tem izkaze spostovanje i to da je delovna.
mozda se jos cega sjetim...
Ludacha
Ludacha
Moderator
Moderator

Število prispevkov : 786
Age : 38
Registration date : 05/06/2008

Nazaj na vrh Go down

....stari obicaji.... Empty Re: ....stari obicaji....

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu