DRUŠTVO LJILJAN
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

5 posters

Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  nijazz Pon Avg 25, 2008 9:46 pm

Ker sse bliža ramazan sm odprl nowo temo o ramazanu, powejte kar weste o temu swetem mesecu, ali boste "postili" v toku tega meseca,ali ste gdaj postili, in tako dalje....

Ramazan je deveti mjesec muslimanskog kalendara. To je mjesec posta, što znači suzdržavanje od jela i pića, seksualnog odnosa, loših riječi i ponašanja i ostalih stvari zabranjenih u Islamu. Posti se od zore pa sve do zalaska sunca.

Farz
Svakom punoljetnom, pametnom i zdravom muslimanu i muslimanki farz je (obaveza) postiti. Međutim, ima slučajeva kada određene osobe ne moraju postiti uz Ramazan, iako ispunjavaju navedene uslove. To su teži bolesnici, putnici, trudnice, kao i žene koje doje djecu, ako će im post štetiti zdravlju. Ove osobe napostit će dan za dan, kada im se za to pruži prilika. Sasvim oronuli starci i starice, te bolesnici kod kojih nema izgleda za ozdravljenje, ne moraju napaštati propuštene dane posta, nego će sa svaki dan podjeliti fidju, ako im to materijalne mogućnosti dozvoljavaju. Fidja je jednodnevna hrana za osobu. Žene koje su u hajzu i nifasu (mjesečnica ili su u periodu od 40 dana nakon poroda), ne smiju postiti ni klanjati. Propuštene dane posta će one kasnije dan za danom napostiti, dok namaze koji su im prošli nisu dužne klanjati. Jelo, piće, pušenje i spolno općenje kvare post. Međutim, ako onaj koji posti, nešto pojede iz zaborava (slučajno), post mu neće biti prekinut,ako odmah prestane to činiti, ili ako ga neko upozori na to. Ali,ako je svjestan da posti, pa slučajno, nehotice, proguta malo vode prilikom uzimanja abdesta ili gusula, post će mu biti pokvaren, i on taj dan mora napostiti. Ko se svjesno i namjerno omrsi, bez opravdana razloga, on mora napostiti taj dan, i još, kao kaznu, 60 dana neprekidno postiti. U slučaju da ne mogne toliko dana neprestano postiti, podijelit će za svaki dan po jednu fidju. Ovo se zove keffaret. Dovoljan je jedan keffaret za više „prekršaja“ tokom posta. Dužnost je napostiti samo dan za dan, ako se nešto pojede, od čega se ne osjeća nikakva slast, kao naprimjer sirova riža, sirova pšenica, tijesta, papir i slično. Zatim, ako se proguta malo vode iz neopreznosti, kako je gore već navedeno, prilikom uzimanja abdesta ili gusula, ili ako određena osoba nije postila iz opravdana razloga (putnik, bolesnik, trudnica i dojilja).

Itikaf
Za ramazan je vezana još jedna dužnost koja spada u sunneti-kifaje, a to je itikaf. Ova dužnost obavlja se na taj način, što se deset zadnjih dana Ramazana provede u ibadetu. To se čini obično u džamiji. Itikaf počinje dvadesetog dana Ramazana poslije ikindije, a završava se pred iftar posljednjeg dana Ramazana. Ako ovu dužnost obavi makar jedna osoba u jednom mjestu, onda ta dužnost spada sa ostalih građana. A ako je ne obavi niko u jednom mjestu,onda su svi muslimani tog mjesta propustili jedan važan sunnet. Itikaf obično obavlja samo jedna ili dvije osobe, koje znaju lijepo i pravilno učiti Kur'an, a uz to imaju lijepo vladanje. Te osobe povuku se u džamiju i provedu cijelo vrijeme itikafa u džamiji, baveći se samo ibadetom. Oni ne smiju izlaziti iz džamije, osim u iznimnim slučajevima, kao što su npr. uzimanje abdesta ili gusula i obavljanje prirodne nužde. Bolje je da dvije osobe budu u itikafu,jer dok jedna spava,druga će bdjeti i ibadet činiti, tako da se za tih deset dana ibadet nikako ne prekida. Muhammed a.s. je sam ibadet obavljao. Iz toga se vidi koliko je to zaista važna i časna dužnost.

Sadakatul-fitr
Vadžib je svakom imućnom muslimanu i muslimanki dati sadakai-fitr za sebe i za svoju malodobnu djecu. Visina sadakai-fitra u naravi iznosi, 1 kg i 67 dkg pšenice, ili dvostruka količina (3,33kg) ječma, hurmi, rezačija ili sira. Uglavnom,to nije ništa drugo nego jednodnevna hrana za jednu osobu, pa nije potrebno polemisati o visini sadakai-fitra. Sam obveznik može odredit njen iznos u novcu na taj način, što će izračunati, koliko mu je potrebno za jednodnevnu hranu. Sadakai-fitr se daje siromašnim muslimanima i muslimankama, a prvenstveno siromašnoj rodbini i komšijama. Međutim, tu sadaku nije dozvoljeno davati rodbini u uzlaznoj i silaznoj liniji: roditeljima i njihovim roditeljima, zatim djeci, unučadima i praunučadima. Svakako, najbolje je dati sadakai-fitr za potrebe islamske zajednice. Sadakai-fitr obično se daje koncem Ramazana, pa do pred klanjanja Bajram-namaza. Ako se ne podijeli u to vrijeme, nego poslije Bajram-namaza, onda to više ne spada u sadakai-fitr, nego u običnu sadaku.
nijazz
nijazz
Stari folkoraš
Stari folkoraš

Število prispevkov : 355
Age : 34
Location : da mi uletis u kuću,pisi propalo da ti moram poslje kafu kuhati
Registration date : 27/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  ELA Tor Avg 26, 2008 12:31 am

Nijazze moram te pohvaliti što si objavio ovu temu, baš pred ramazanom-super! Ja ču samo nešto da napišem, svi muslimani su dužni postiti a svak nek posti ko hoče i za sebe da posti, a ne za to da se pohvali il da omršavi il nešto slično- to stvarno mrzim!

A inače to je naš svijeti mjesec koje zbližava rodbinu,komšije i uvjek se nešto događa! Iftari, koje ja toliko volim kad ti dođu 3 familije pa se onda iskupljaju same bosanske dobrote a najljepše se mi je desilo u Bosni, kad sam tik pred iftarom otišla vani i gledala đamiju kad če se joj upaliti kandilji- to mi je bilo nešto najljepše što sam doživjela, srce mi je igralo! Zato najviše volim postiti u Bosni!
U tom mjesecu bi trebali zaboraviti zamjerke do naših ljudi, rodbine, komšija, prijatelja i ne samo tad nego inače u životu, al šta čemo! Narod ima takav običaj da pije, pa prestane piti kad je ramazan i opet počne: šta ja znam tu ima i plusova i minusa
ELA
ELA
Ljiljan
Ljiljan

Število prispevkov : 784
Age : 40
Location : Škof - ljica
Registration date : 02/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  :.:.: Bekrija :.:.: Tor Avg 26, 2008 4:36 am

Ramazan

Ljeto je proslo i jesen stize,
ide polako dan za dan,
ko drag musafir u nase kuce,
uskoro stize Ramazan.


Bitka na Bedru u Ramazanu,
Lejletu-l-kadr u Ramazanu,
sjecanje na te velike dane,
radost su svakom muslimanu.


Posebna radost za sve u kuci,
svaki je dan u Ramazanu,
Sehuri, iftari i teravije,
sreca su svakom muslimanu.


I kao bobe na tespihu,
Jedan za drugim dan se nize,
mjesec Ramazan kada prodje,
u nase domove Bajram stize.


Bitka na Bedru u Ramazanu,
Lejletu-l-kadr u Ramazanu,
sjecanje na te velike dane,
radost su svakom muslimanu.
:.:.: Bekrija :.:.:
:.:.: Bekrija :.:.:
HADŽIJA
HADŽIJA

Število prispevkov : 494
Age : 37
Location : Ispod sljive na sred njive
Registration date : 02/06/2008

http://www.bekrija.net.fakat_valja.com

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  ::M-e-d-y:: Tor Avg 26, 2008 5:15 pm

evo stvarno mi je super ova tema jer se da o njoj mnogo pričati Very Happy slažem se sa mirelom svako je dužan postiti ako nema nekih drugih razloga za to da ne posti npr.mama koja doji, ljudi koji su bolestni pa moraju redovno da jedu, osobe koje piju ljekove itd. stvarno je nekakav poseban osječaj kad se bliže ramazan i bajram to mi nema ljepšeg ko što je mirela več rekla dođe familija pa se jede same dobrote mislm sej to se vedno je i sarme i janjetina ampak ne vem men je to stvarno nešto posebno u tom periodu godine res pa una darila i sad če biti dosta igranki ima da poigramo biče veselo veče hehehe prov zdj bi jedla kajmak baklavu mmmmmm


Ako kome ko šta zamjeri neka mu sad oprosti nek sanjim popriča i neka se stvari rješe jer nema ljepšeg osječaja kad sa nekim riješiš nesuglasice koje imate prou uuaauuu filing res...

ja ni same sebe ne shvatam jer mi ide na živce kad je neko stvarno vjeran samo za vrjeme ramazana i bajrama a dok to prođe hej de dođi na ledenu pa take..js zase lahko rečm da mi je bed in da me je sram ker skos pijm a kad je ramazan i bajram kao ne pijm in se delam neko vernico ne vem zakaj je to tko ampak me nekak ta osječanja premagajo in kr uno zdj pa ne bom pila pa to ne vem a je to občutk krivde neka slaba vest nimam pojma možda satim probam na neki način da sebi savjest operem ne vem in to me ful muri ampak ok ne js pač sam ne pijm pa ne jem svinjine ampak res mi gre na živce k pa nekdo tkrt začne klanjati pet puta na dan ide u đamiju klanja teraviju pa ne vem kaj...


ma sej vseen svak če svoj grijeh da nosi na svojim leđima... Laughing Smile
::M-e-d-y::
::M-e-d-y::
Ljiljan
Ljiljan

Število prispevkov : 947
Age : 36
Location : city park :P
Registration date : 05/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  Aluka Tor Avg 26, 2008 11:43 pm

Ja, ramazanski mjesec je jedan najmirnijih i najfinijih mjeseca, i mislim da bi ga trebali svi maksimalno poštivati. Pustimo one priče što govore, cijelu godinu pije i glupira se a ondak mi se nađe za ramazan pravti neki muslimani. To uopšte nije istina, i ja i pijem i budalešem, al ovaj mjesec se čovjek mora malo prilagodti i umiriti ako ništa zaradi poštivanja onih koji su vjernici i koji če da poste cijeli mjesec. Tako da istovremenom želim svima onim koji če se držati posta nek jim to bude čim lakše.
Aluka
Aluka
Ne mogu bez foruma
Ne mogu bez foruma

Število prispevkov : 580
Age : 37
Location : Šentvid
Registration date : 09/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  ELA Sob Avg 30, 2008 12:31 am

HEJ MUBAREK RAMAZAN

Tvojim sjajem obasjan,
cijeli svemir razdragan
ko ružičnjak nasmijan, Allah
hej mubarek ramazan.

Među dvanaest mjeseci,
kao sunce sijaš ti
Kur´an u tebi slazi, Allah
hej mubarek ramazan.

Prva trečina rahmet,
a druga je magfiret
treča vatri selamet, Allah
hej mubarek ramazan.

Kur´an uče hafizi,
vaz kazuju vaizi
to su tvoji slavuji, Allah
hej mubarek ramazan.
ELA
ELA
Ljiljan
Ljiljan

Število prispevkov : 784
Age : 40
Location : Škof - ljica
Registration date : 02/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty 17. DAN RAMAZANA

Objavlja  nijazz Sre Sep 17, 2008 11:05 am

Ovoga dana se 2. godine po Hidžri (624) na uzvišenju Bedr zbio prvi oružani sukob izmeðu muslimana i mekkanskih mušrika. U ovoj bici, protiv hiljade mušrièkh, trista èetrnaest muslimanskih boraca je izvojevalo pobjedu, uz Božiju pomoæ. Odlike dana pobjede na Bedru i noæi koja mu je prethodila sadržane su u Božijoj pomoci muslimanskim borcima vojskom meleka. U noæi uoèi bitke, Božiji Poslanik je Uzvišenom Allahu uputio dovu i ona je uslišana na dan bitke.
nijazz
nijazz
Stari folkoraš
Stari folkoraš

Število prispevkov : 355
Age : 34
Location : da mi uletis u kuću,pisi propalo da ti moram poslje kafu kuhati
Registration date : 27/06/2008

Nazaj na vrh Go down

...:::::MJESEC RAMAZANA :::::... Empty Re: ...:::::MJESEC RAMAZANA :::::...

Objavlja  Sponsored content


Sponsored content


Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu